Zakup auta a OC

15 czerwca 2019

Po co kupować polisę OC, czyli w pełnej wersji – ubezpieczenie cywilne? O tym wszystkim dowiesz się, zgłębiając poniższe fragmenty naszego poradnika. Zapraszamy do poczytania kilku podstawowych porcji wiadomości z zakresu obligatoryjnych polis OC.

Każdy pełnoprawny właściciel pojazdu mechanicznego, niezależnie od jego rodzaju oraz kategorii, stanu technicznego, ceny bądź modelu i rocznika, zobowiązany jest wykupić polisę OC, która okazuje się podstawowym zabezpieczeniem w razie doprowadzenia do ewentualnych wypadków drogowych, kolizji, czy też stłuczek. Nie zapominajmy jednak, że ryzykanci, którzy wychodzą z założenia, że do podobnych nieszczęśliwych wypadków raczej nie ma szans, aby doprowadzili, biorą na siebie odpowiedzialność karną w momencie, kiedy zostaną przyłapani na braku stosownej polisy ubezpieczenia cywilnej, jaka będzie aktualna przez dwanaście najbliższym miesięcy.

Kiedy kupujesz pojazd, zawsze musisz natychmiast zacząć się rozglądać za OC. Najpóźniej polisę trzeba nabyć w dniu rejestracji samochodu. Warto wspomnieć, że wystarczy zwykła rutynowa kontrola drogowa, żeby od razu otrzymać mandat a finansowe skutki braku dostosowania się do wymogów prawnych z zakresu posiadania OC mogą być naprawdę bardzo dotkliwe. Kary są wysokie, więc nawet standardowa kontrola prowadzi do horrendalnego mandatu. Co więcej, sama kara za to, że nie mamy ważnej plisy to jedno, druga kwestia to ponoszenie wszelkich opłat i konieczność wypłacenia z własnej kieszeni rekompensaty w momencie gdy doprowadzimy do jakiejkolwiek szkody.