Ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego

19 maja 2023

Nie ulega wątpliwości, że na drogach cały czas przybywa elektryków. Elektryczne pojazdy są niedrogie w utrzymaniu, ciche i nie emitują spalin. Należy jednak pamiętać, że ich cena wyjściowa jest z reguły wysoka, dlatego warto również zadbać o ubezpieczenie AC.

Zakup AC dla elektryka

Można śmiało powiedzieć, że elektryk to już nie tylko nowinka technologiczna, ale również coraz popularniejszy środek transportu. Można przypuszczać, że sukcesywnie będzie wzrastać liczba ubezpieczonych samochodów tego rodzaju. Jeśli myślisz o ubezpieczeniu auta elektrycznego, to musisz wiedzieć, że OC jest obowiązkowe, natomiast AC jest dobrowolne. Warto wykupić jednak AC, jeśli posiada się dosyć wartościowy pojazd. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pełne casco jest obowiązkowe dla osób, które chcą skorzystać z dopłat do zakupu elektryka. Dobrym pomysłem jest wykupienie również NNW i assistance, ponieważ bezcenna może okazać się pomoc na drodze, gdy rozładuje Ci się bateria. Nie wszyscy mają świadomość, że NNW działa również poza autem. Dosyć tanie są obie polisy, a ubezpieczyciele proponują je zazwyczaj w cenie pakietu OC+AC.

Koszty ubezpieczenia AC

OC dla aut elektrycznych jest tanie, ale sporym wydatkiem może okazać się ubezpieczenie casco. Wartość pojazdu i koszty napraw to istotne parametry przy wycenie tego rodzaju polisy. Warto zaznaczyć, że auta na prąd są bardzo drogie i do tego powoli tracą na wartości. Koszty likwidacji szkody też są stosunkowo wysokie. Części przeważnie wymienia się na nowe, rzadko się naprawia. Do tego muszą być sprowadzane, dlatego koszty rosną. Mała liczba elektryków na rynku sprawia, że w warsztatach naprawczych rzadko na stanie komponenty do samochodów elektrycznych. Drogie naprawy sprawiają, że ubezpieczenie auta w zakresie AC jest zdecydowanie wyższe niż zakup podstawowego OC. Trzeba jednak dodać, że naprawa uszkodzonego elektryka z polisy casco jest cały czas bardziej opłacalna niż działanie na własną rękę. Można się spodziewać, że gdy wzrośnie popularność elektryków, to spadną średnie stawki za ubezpieczenie AC.