Wyjazd zagraniczny a ubezpieczenie

17 stycznia 2018

W momencie podjęcia decyzji o wyjeździe zagranicznym własnym środkiem transportu, koniecznie powinniśmy postawić na wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej dla naszego pojazdu. Jest to skuteczna ochrona na wszelki wypadek, gdybyśmy stali się uczestnikiem nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Zanim jednak postanowisz wykupić polisę, koniecznie musisz poczytać o rodzajach dostępnych form polisowych.

Po pierwsze, nie kupuj w ciemno. Wybierz ten typ polisy, który jest standardem w kraju, do jakiego zamierzasz się udać. Postaw przede wszystkim na gruntowne przestudiowanie przepisów ruchu drogowego. Dzięki temu będziesz mieć sposobność zaznajomienia się z normami obowiązującymi na zagranicznych drogach. Pamiętaj, że każde państwo kieruje się zupełnie innymi zasadami.

W przypadku polisy ubezpieczeniowej OC, należy mieć świadomość, iż w trakcie podróżowania po krajach europejskich, biura narodowe stanowią sygnatariuszy Porozumienia Wielostronnego. W przypadku naszego państwa chodzi o Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Oznacza to, że wystarczy mieć aktualne polskie standardowe OC i automatycznie jesteśmy zwolnieni z konieczności posiadania Zielonej Karty. Jeżeli zaś chodzi o obowiązek posiadania Zielonej Karty to tyczy się on wyjazdów do takich krajów jak Tunezja, Rosja, Turcja, Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Azerbejdżan, Albania, Mołdawia i kilka innych.