Wybór odpowiedniej polisy AC

12 listopada 2021

Jako że obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia tylko podstawowy zakres ochrony, z którym wiąże się mnóstwo ograniczeń, warto wykupić dodatkową polisę aby zabezpieczyć się kompleksowo przed różnymi niefortunnymi zdarzeniami. Najkorzystniej będzie wybrać kompleksową ochronę w postaci pakietu OC i AC, bo można liczyć na atrakcyjną cenę.

Na jakie ubezpieczenie AC się zdecydować?

Zakres ochrony oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach Autocasco jest szeroki i zróżnicowany. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, jak wybrać polisę, aby była ona jak najbardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb danego kierowcy. Godna polecenia będzie bez wątpienia ochrona na wypadek kradzieży, szczególnie jeśli nie ma się dobrze zabezpieczonego garażu, zostawia samochód na długi czas w miejscach publicznych. Wartościowe auta działają jak magnes na złodzieja, przestępcy mają też swoje ulubione modele pojazdów. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wariant ochrony przy naprawie pojazdu. Może być on gotówkowy lub bezgotówkowy. Wariant kosztorysowy polega na wycenie szkody przez rzeczoznawcę, co sprawdzi się przede wszystkim w przypadku starszych samochodów. Jeśli wybierze się wariant serwisowy, to kierowca nie będzie musiał rozliczać się z towarzystwem ubezpieczeniowym, bo to ono wybierze warsztat i skieruje do niego pojazd.

Istotne w przypadku ubezpieczenia AC jest Assistance, dzięki któremu można liczyć na udzielenie szybkiej pomocy w przypadku kolizji lub wypadku typu holowanie samochodu do warsztatu, uruchomienie go na trasie, dostarczenie samochodu zastępczego itd. Opcji pomocy do wyboru jest wiele, wszystko zależy od tego, czy wybrało się pakiet podstawowy, czy też może rozszerzony. Sprawdzić należy też sumę ubezpieczenia, czy odpowiada rzeczywistej wartości chronionego auta. Im będzie ona wyższa, tym będzie trzeba ponieść większe koszty. Kierowcę wybierającego ubezpieczenie AC powinny interesować udziały własne i amortyzacja części. Jeśli ktoś nie chce pomniejszenia odszkodowania o wartość części niezbędnych do naprawienia pojazdu przez ubezpieczyciela, to należy zadbać o zniesienie amortyzacji.