Wszystko o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej

11 sierpnia 2017

Za sprawą regulacji prawnych jakie obowiązują w zakresie przepisów ruchu drogowego w naszym kraju, każdy kierowca posiadający auto musi mieć wykupioną odpowiednią polise ubezpieczeniową. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia to, jaki jest staż naszego proadzenia pojazdu, jakim typem, marką czy rodzajem wozu jeździmy, na czym opiera się nasze podejście do auta – jak często z niego korzystamy, w jakim celu i charakterze itd. W każdym przypadku niezbędne jest posiadanie stosownego OC.

Ubezpieczenie OC to skrótowe nazwanie pełnej wersji tej wymaganej polisy, jaką jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Już po samym nazewnictwie tego typu świadczenia można się przekonać, do czego jest ono niezbędne. Odpowiedzialność cywilna, czyli jest to forma swego rodzaju zabezpieczenia w momencie, gdy dojdzie z naszej winy czy też z winy innego kierowcy do jakiegokowiek nieprzyjemnego zdarzenia drogowego, którego skutki będą wiązały się z koniecznością naprawy usterki w naszym wozie. Jeżeli nie chcesz płacić z własnej kieszeni, koniecznie powinieneś posiadać ważną polisę.

Warto mieć świadomośc, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje w kontekście nie tylko aut osobowych. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, niezbędne jest ono także wtedy, kiedy mowa o jeździe i posiadaniu samochodów ciężarowych, naczep, przyczep, ciągników rolniczych, ciągników siodłowych, motorowerów czy autobusów a nawet motocykli. OC obowiązuje na obszarze całej Europy, z wyłączeniem wschodnich rejonów, gdzie niezbędne jest zainwestowanie w tak zwaną Zieloną Kartę.