Uszkodzenie auta przez ulewę a ubezpieczenie AC

21 marca 2022

Do zniszczenia auta mogą doprowadzić różne czynniki środowiskowe. Na skutek intensywnych opadów deszczu może dojść do zalania pojazdu. Jeśli ktoś ma wykupioną tylko obowiązkową polisę, czyli zapewniającą ochronę wyłącznie w podstawowym zakresie, to niestety nie może liczyć na uzyskanie odszkodowania za szkody poniesione w wyniku działania burzy czy powodzi. Inaczej wygląda to, gdy dojdzie do uszkodzenia auta, które obejmuje ubezpieczenie AC.

Czy ubezpieczenie AC ma znaczenie w przypadku zalania samochodu?

Jeśli ktoś chce się uchronić przed kosztami związanymi z uszkodzeniem samochodu na skutek działania warunków amfoterycznych, to powinien wykupić ubezpieczenie AC. Oznacza to, że jeśli dojdzie do zniszczenia pojazdu w wyniku przedostania się do niego wody, to będzie można liczyć na pokrycie kosztów naprawy przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście jeśli do zalania pojazdu dojdzie na skutek zdarzenia ze strony osoby trzeciej lub wina będzie leżała po stronie nieprawidłowo wykonanej kanalizacji, to można uzyskać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego polisy sprawcy. Dotyczy to nawet zwykłego ubezpieczenia, czyli obowiązkowej polisy OC. Mając ubezpieczenie AC, nie trzeba martwić się o to, że pojawi się konieczność zapłacenia za naprawę auta, które zostało uszkodzone przez warunki atmosferyczne, także przez wodę.

Oznacza to, że w momencie zalania auta, firma ubezpieczeniowa wypłaci należne odszkodowanie. O szczegółach zakresu ochrony polisy trzeba dokładnie doczytać w podpisanej umowie. Najczęściej autocasco zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, powodzią, zalaniem, burzą itd. Czasem można liczyć wyłącznie na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych elementów, innym razem wpłacana jest szkoda całkowita. Właściciele aut wyposażonych w układ elektryczny najczęściej będą mogli pożegnać się z czterokołowcem, gdy zostanie on zalany wodą. W przypadku szkody całkowitej w AC do ustalenia kwoty odszkodowania stosuje się metodę dyferencyjną. Polega to na odjęciu wartość wraku od wartości samochodu przed wystąpieniem szkody.