Ubezpieczenie szyb samochodowych – czy jest zawarte w AC?

19 grudnia 2022

Częstym i niestety uciążliwy problemem dla posiadaczy samochodu jest pęknięta lub uszkodzona szyba. Jej naprawa wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto wcześniej wykupić ubezpieczenie szyb w polisie AC.

Ubezpieczenie AC a uszkodzona szyba – kiedy można naprawiać szkodę z AC?

W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia lub pęknięcia szyby w samochodzie, koniecznie trzeba ją wymienić lub naprawić, ponieważ ogranicza ona widoczność. Poza tym prawo o ruchu drogowym (art. 66.1) mówi wyraźnie, że zbita lub pęknięta szyba w aucie eliminuje go z ruchu drogowego, a co za tym idzie, kierowca w przypadku kontroli drogowej musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Oczywiście naprawa lub wymiana takiej szyby wiąże się ze sporymi kosztami. Można ich uniknąć, wykupując wcześniej ubezpieczanie szyb w AC. W takiej sytuacji wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Po ocenie szkody otrzymujemy odszkodowanie, za które będziemy mogli naprawić szybę. Warto przy tym pamiętać, że tego typu polisa obejmuje przednie, tylne, boczne, a nawet dachowe szyby.

Ubezpieczenie szyb AC – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że ten rodzaj polisy chroni przed szkodami powstałymi w wyniku zniszczenia lub uszkodzenia szyb zamontowanych w samochodzie. Przy czym jest to opcja dodatkowa, dobrowolna, którą możemy wykupu w OC lub AC. A jakie sytuacje losowe w tym przypadku objęte są ochroną ubezpieczeniową? Przede wszystkim:
• losowe – drobne przedmioty uniesione przez wiatr, gałęzie spadające z drzew itp.;
• pogodowe – grad, mróz;
• spowodowane przez osoby trzecie, np. w wyniku aktu wandalizmu czy włamania;
• będące następstwem szkód własnych, takich jak np. kolizja drogowa.

A zatem, ubezpieczenie szyb AC to:

  1. Opcja dodatkowa, którą możemy, ale nie musimy, dokupić.
  2. Zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia szyby w samochodzie na skutek różnych działań – nie tylko losowych czy pogodowych, ale również spowodowanych przez osoby trzecie.

Przy wyborze ubezpieczenia szyb warto zwrócić uwagę na to, czy szkoda jest raportowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.