Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – dla kogo?

14 czerwca 2021

W większości przypadków ubezpieczenie OC pojazdu zawierane jest na okres 12 miesięcy. W wyjątkowych okolicznościach polisę ubezpieczeniową można nabyć na okres 30 dni. Nie każdy jednak kierowca będzie miał szansę na skorzystanie z takiej możliwości.

Miesięczne ubezpieczenie na samochód

Choć ubezpieczenie OC pojazdu na 30 dni nie jest dostępne dla każdego, zakres jego ochrony jest dokładnie taki sam, jak w przypadku polisy zawartej na czas 12 miesięcy. Ubezpieczenie takie dostępne jest wyłącznie dla:

– właścicieli pojazdów historycznych, które mają co najmniej 40 lat (wyjątkiem są tu unikatowe modele, wówczas granica ta zostaje obniżona do 25 lat);

– właścicieli pojazdów wolnobieżnych, czyli takich, które poruszają się z  prędkością nie większą niż 25 km/h. Wyjątek stanowią w tym przypadku ciągniki rolne. Takie pojazdy muszą być ubezpieczane na okres 12 miesięcy. W przypadku pozostałych ubezpieczenie krótkoterminowe obejmuje nie 30 dni, a 3 miesiące;

– właściciele aut zarejestrowanych czasowo;

– posiadacze pojazdów sprowadzonych do Polski bez zielonej karty czy ważnej polisy OC, które nie zostało jeszcze wyrejestrowane z miejsca, z którego zostało sprawdzone (w takim przypadku nie ma możliwości ubezpieczenia pojazdu na 12 miesięcy, więc jedynym ratunkiem jest skorzystanie z krótkoterminowej polisy OC).

Z krótkoterminowego ubezpieczenia OC mogą skorzystać również przedsiębiorcy zajmujący się handlem samochodami.Warto pamiętać o tym, że polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie. Kiedy kończy się okres jej obowiązywania, staje się po prostu nieaktualna.

Koszty krótkoterminowej polisy OC

Zasady obliczania wysokości krótkoterminowego ubezpieczenia OC są dokładnie takie same, jak przy standardowych umowach ubezpieczeniowych obowiązujących przez okres 12 miesięcy.

wnetrze samochodu