Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

13 kwietnia 2021

Ubezpieczyciele dość rygorystycznie oceniają młodych kierowców. Nic w tym zaskakującego, bowiem, jak pokazują dane statystyczne, duża część wypadków i kolizji drogowych spowodowana jest przez osoby w wieku 18-24 lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciele jako młodego kierowcę traktują nie tylko osobę, która nie ukończyła 25. roku życia, ale również taką, która posiada prawo jazdy mniej niż 36 miesięcy.

Wybierając ubezpieczenie OC, warto pamiętać o tym, że nie zawsze najtańsze oznacza najlepsze. Jeżeli młody kierowca chce wyłącznie podstawową ochronę (która przy krótkim doświadczeniu w prowadzeniu samochodu może okazać się niewystarczająca) to względy finansowe będą pierwszym kryterium wyboru. W przypadku, w którym młody kierowca potrzebuje nieco więcej ochrony, to nie koszty a możliwości ubezpieczenia powinny być decydujące.

W przypadku młody kierowców wysokość polisy OC uzależniona jest od:

– marki i modelu pojazdu,

– pojemności silnika,

– miejsca zamieszkania,

– stanu cywilnego, wieku i zawodu.

Starsi i bardziej doświadczeni kierowcy są w stanie często dużo zaoszczędzić na ubezpieczeniu dzięki wieloletniej bezszkodowej jeździe, na co z oczywistych względów młody kierowca nie może liczyć.

W przypadku ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość podziału ubezpieczenia z innym, doświadczonym kierowcą. W tym przypadku jest jednak jeden warunek – współwłasność samochodu musi być ustalona już na etapie jego zakupu i rejestracji, a nie w momencie wyboru ubezpieczenia.

 młody kierowca