Ubezpieczenie AC na motocykl

24 listopada 2021

Ubezpieczenie AC jest całkowicie dobrowolne, co dotyczy zarówno kierowców samochodów osobowych, jak i motocykli. Są jednak sytuacje, w których warto dokonać zakupu Autocasco. Kiedy dodatkowe ubezpieczenie dla motocyklisty będzie korzystną inwestycją?

Kiedy ubezpieczenie AC dla motocyklisty to dobra inwestycja?

Choć ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe warto zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach może być konieczne – chodzi tu przede wszystkim o posiadaczy kredytu bądź leasingu na pojazd (warto jednak podkreślić, że nie każda umowa wymaga ubezpieczenia AC).
Choć pod wieloma względami posiadanie przez motocyklistę ubezpieczenia AC jest korzystne, motocykliści często mają problem ze znalezieniem dobrej oferty od ubezpieczyciela (z czym nie mają problemów kierowcy samochodów osobowych). Problemy z ofertami, korzystnymi dla kierowców motocykli wynikają przede wszystkim z tego, że jednoślad znacznie łatwiej ukraść niż samochód osobowy.

W jaki sposób ubezpieczenie AC chroni motocyklistę?

Ubezpieczenie AC gwarantuje motocykliście następujący zakres ochrony:
– ubezpieczenie od kradzieży pojazdu lub jego części,
– ubezpieczenie od uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,
– ubezpieczenie od uszkodzenia pojazdu przez siły natury,
– ubezpieczenie od uszkodzenia lub szkody całkowitej zaistniałej w wyniku wypadku drogowego.
Zakres ubezpieczenia AC (zupełnie inaczej niż w przypadku OC) nigdy nie jest gwarantowany. Każdy ubezpieczyciel nieco inaczej podchodzi to kwestii związanych z tą polisą, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela. Ze względu na to, że jest to dowolna polisa, każdy ubezpieczyciel ma prawo do ustalania własnych warunków odnośnie jej zakresu i zasad obowiązywania.

Koszty ubezpieczenia AC motocykla

Koszty związane z ubezpieczeniem AC uzależnione są od wielu czynników, nie tylko zakresu ubezpieczenia. Istotne znaczenie ma również wartość pojazdu, historia ubezpieczeń jego właściciela czy parametry i sposób wykorzystywania pojazdu.