Ubezpieczenie AC kampera

14 stycznia 2022

Kampery zyskały w ciągu ostatnich lat wielką popularność wśród Polaków. Coraz chętniej wakacje spędzamy nie w hotelu, ale właśnie w samochodzie campingowym. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę i jest świetnym pomysłem dla wszystkich tych, którzy w czasie wakacji cenią sobie spontaniczność. Ważne jest jednak też bezpieczeństwo, dlatego ubezpieczenie AC w czasie wakacyjnego wyjazdu również powinno zostać wzięte pod uwagę.

Ubezpieczenie campera

Wykupienie autocasco dla campera jest jak najbardziej możliwe. Przy kalkulacji ceny ubezpieczyciele biorą pod uwagę standardowe czynniki ryzyka, które przekładają się na koszt wykupu AC. Najważniejszym z nich jest wartość auta. Wiele nowoczesnych kamperów to samochody o dużej wartości, dlatego też za ubezpieczenie trzeba najczęściej zapłacić sporo. Liczą się również zabezpieczenia, które zastosowane zostały w danym modelu. Zasadniczo im są one lepsze, tym można liczyć na mniejszą wysokość składki. Ważnym czynnikiem jest też sam kierowca. Najczęściej mniejsze doświadczenie postrzegane jest jako większa szansa spowodowania wypadku, czy uszkodzenia auta, co przekłada się oczywiście na wyższą cenę ubezpieczenia.

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe traktują kampery?

Z drugiej strony nie da się ukryć, że kamper nie jest autem typowym. Samochody te wykorzystywane są w czasie wakacyjnych wyjazdów i dość intensywnie eksploatowane. Mogą być też parkowane w różnych miejscach, nie zawsze zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dlatego też część towarzystw ubezpieczeniowych traktuje kampery jak auta o nietypowym przeznaczeniu. W większości przypadków oznacza to, że koszt wykupienia ubezpieczenia AC będzie znacznie większy, niż w przypadku typowych, wykorzystywanych na co dzień aut osobowych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być i w poszukiwaniu autocasco dla siebie warto rozejrzeć się wśród dostępnych na rynku ofert. Wiele zależy też od zakresu ubezpieczenia. W przypadku kamperów ważne jest to, by ubezpieczyć je nie tylko od potencjalnej kradzieży, ale również przed włamaniem.