Ubezpieczenie AC dla starego samochodu

26 czerwca 2023

Właściciele tak zwanych starych samochodów, a więc pojazdów mających po 15-20 lat, często zastanawiają się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. Te zwiększa ich poziom bezpieczeństwa zapewniając jednocześnie lepszą opiekę samemu samochodowi. I choć panuje przekonanie, że jest to polisa droga, nie oznacza to wcale, że nie warto rozważyć jej wykupienia.

Ubezpieczenie AC dla starego samochodu – teoria i praktyka


Analizując oferty przygotowane przez kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe nie można nie zauważyć, że ubezpieczyciele podchodzą do nich z rezerwą. Zdecydowana większość oferuje więc tego rodzaju wsparcie jedynie w przypadku aut, w odniesieniu do których nie minęło jeszcze 15 lat od roku ich produkcji. Oczywiście, nie oznacza to zupełnego lekceważenia aut starszych, ich właściciele muszą jednak liczyć się z tym, że polisę na dość atrakcyjnych warunkach zaproponuje im jedynie towarzystwo, z którego usług korzystali z powodzeniem do tej pory.

Minicasco czy AC?


Choć ubezpieczenie AC dla starszego pojazdu nie jest tak łatwe do wykupienia, jak ma to miejsce w przypadku nowego auta, nie oznacza to wcale, że ubezpieczalnie nie przygotowują żadnych interesujących ofert. Wielu kierowcom przypada więc do gustu nie klasyczna polisa AC, ale minicasco – dobrowolne ubezpieczenie chroniące pojazd w ograniczonym zakresie. Minicasco chroni zwykle tak przed szkodą całkowitą, jak i przed kradzieżą, jest więc w stanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa właścicieli starszych samochodów. Jest też rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym finansowo niż ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia AC w jego pełnym zakresie, jest to więc opcja korzystna dla osób szukających dodatkowej ochrony dla aut mających więcej niż 15 lat.

AC dla starego samochodu – ważne kryteria


Osoby, które zdecydowały się na pełne AC dla swojego starszego samochodu powinny pamiętać o pewnych jego ważnych aspektach zasługujących na sprawdzenie. Tu na pierwszy plan wysuwa się udział własny, a więc kwota, o którą zmniejsza się wysokość odszkodowania, gdy dochodzi do zdarzenia, które jest objęte ochroną Przed podpisaniem umowy warto też sprawdzić sumę ubezpieczenia oraz tak zwane wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.