Ubezpieczenie AC dla młodego kierowcy

14 listopada 2022

Uzyskanie prawa jazdy to dla młodego człowieka ogromne wydarzenie w życiu. Możliwość samodzielnego prowadzenia auta to swoboda, wolność i praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie przemieszczania się. Rozważni rodzice zastanawiają się jednak w takiej sytuacji, czy nie wykupić dodatkowego ubezpieczenia AC dla pojazdu, którym jeździć będzie ich dziecko.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Czym jest ubezpieczenie AC? Jest to tzw. Autocasco, czyli nieobowiązkowe ubezpieczenie, które finansowo chroni kierowcę przed szeregiem różnego rodzaju zagrożeń. Dobrym tego przykładem jest sytuacja, gdy dojdzie do kolizji lub wypadu. Kierowca pojazdu poszkodowanego naprawi swoje szkody z ubezpieczenia sprawcy. Sprawca natomiast pozostaje z kosztami naprawy sam. Jeśli jednak ma wykupione AC również i on nie musi się martwić rachunkiem
Co więcej, AC to także ochrona finansowa w razie wystąpienia różnego rodzaju aktów wandalizmu, uszkodzeń pojazdu, a także kradzieży. Jeśli z samochodu znikną koła, radio czy też skradziony zostanie cały pojazd, właściciel może liczyć na wypłatę z tytułu ubezpieczenia AC.
Oczywiście wiedzieć trzeba to, że jeśli uszkodzenia powstaną pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, wtedy ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

Czy warto kupować ubezpieczeni AC dla młodego kierowcy?

Czy ubezpieczenie AC ma jakieś wady? Nie da się ukryć, że największym minusem tego ubezpieczenia jest cena, która może być nawet trzy razy wyższa niż obowiązkowego OC. Powstaje więc pytanie, czy warto go wykupować, jeśli autem będzie jeździła młoda osoba.
Jak wynika ze statystyk policji, większość wypadków i kolizji powodują osoby poniżej 25 roku życia. Oznacza to, że młoda osoba z powodu swojego młodzieńczego temperamentu, a przede wszystkim zwykłego niedoświadczenia za kółkiem jest znacznie bardziej narażona na nieodpowiedzialne zachowania. Z tego powodu znacznie rośnie ryzyko dużych wydatków na naprawy pojazdu. Jaki jest z tego wniosek? Pomimo dużego kosztu AC, mimo wszystko jest to bardzo polecane ubezpieczanie każdemu młodemu kierowcy, a jego koszt może się naprawdę szybko zwrócić.