Ubezpieczenie AC a uszkodzenie auta przez wichurę

10 października 2022

Do uszkodzenia auta może być na skutek działania sił natury. Podmuchy wiatru są w stanie złamać grubą i ciężką gałąź lub nawet wyrwać drzewo z korzeniami. Jeśli samochód znajdzie się w pobliżu, to niestety istnieje spore ryzyko zniszczenia go. Niestety zwykle nie kończy się na wybitych szybach, uszkodzonym zderzaku i oderwanym lusterku. Auto może zostać całkowicie zdewastowane i nadawać się wyłącznie na złom. Warto wobec tego mieć wykupione ubezpieczenie AC, aby móc liczyć na wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia samochodu przez wiatr.

Co w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia samochodu przez silne podmuchy wiatru?

Siły natury mogą być niezwykle niebezpieczne, uszkodzić mienie. Jeśli ktoś zostawił auto na czas wichury poza garażem, to niestety musi liczyć się ze zwiększonym ryzykiem jego uszkodzenia. W przypadku wykupionego ubezpieczenia AC można liczyć na wypłacenie odszkodowania, jeśli dojdzie do zniszczeń w wyniku silnych podmuchów wiatru. Oczywiście trzeba zgłosić powstałą szkodę w odpowiednim terminie, najczęściej do siedmiu dni. Warto też dołączyć zdjęcia, które ułatwią uzyskania jak najwyższej kwoty w jak najkrótszym czasie. Bardzo pomagają również dane świadków zdarzenia. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe mają tendencję do celowego zaniżenia kwoty ubezpieczenia świadczenia, dlatego trzeba wszystko jak najlepiej udokumentować i domagać się wyegzekwowania swoich praw.

Istotne jest dokładne zapoznanie się z zakresem ochrony przy wyborze ubezpieczenia AC. Sprawdzić należy, co obejmuje polisa i wykluczenia. Zdarza się przykładowo, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli do szkody dojdzie w wyniku uderzenia w samochód oberwanej gałęzi. Kolejną kwestią będzie minimalna wartość szkody, którą trzeba przekroczyć, aby firma ubezpieczeniowa dokonała wypłaty odszkodowania. Właściciela samochodu powinny interesować zapisy dotyczące udziału własnego. Zweryfikować należy, czy odszkodowanie zostanie pomniejszone o konkretną kwotę lub dany procent. Jeśli do powstania szkody doszło na skutek zaniedbania klienta, to prawdopodobnie ubezpieczyciel nie wypłaci żadnego odszkodowania.