Ubezpieczenie AC a uszkodzenie auta na parkingu

18 sierpnia 2022

Każdemu może się zdarzyć przykra niespodzianka w postaci zarysowanego na parkingu auta. Czy uszkodzenie karoserii przez nieznanego sprawcę skazuje Cię na poniesienie kosztów związanych z jej naprawą? Wcale nie! Wystarczy, że skorzystasz z możliwości ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie AC a uszkodzenie auta na parkingu

Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia drogowe, które powstały podczas prowadzenia pojazdu. Czy oznacza to, że za wszystkie inne uszkodzenia pojazdu musimy płacić z własnej kieszeni? Niestety tak, chyba że mamy wykupione ubezpieczenie AC, które uwzględnia okoliczności takie, jak zarysowanie auta na parkingu przez.

Okoliczności wypłaty środków na pokrycie szkód zależą od tego, czy sprawca zdarzenie jest nam znany, czy incydent miał miejsce podczas naszej nieobecności.

Zarysowanie karoserii i brak sprawcy zdarzenia

Sytuacje, w których sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, niestety zdarzają się bardzo często. Każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji z pewnością zastanawia się, czy sprawę należy zgłosić na policję. Owszem, należy zgłosić takie zdarzenie w pierwszej kolejności. Co prawda, samo zgłoszenie incydentu nie zawsze gwarantuje szybkie odnalezienie sprawcy, ale z pewnością będzie to miało duże znaczenie dla ubezpieczyciela.

Tuż po zauważeniu szkody na swoim pojeździe powinieneś wykonać zdjęcia uszkodzeń i zorientować się, czy parking, na którym zostawiłeś swoje auto objęty jest monitoringiem. Następie spróbuj odnaleźć świadków zdarzenia – porozmawiaj z ochroniarzami i portierami pracującymi w pobliżu. Pomoc świadków może okazać się nieoceniona podczas szukania sprawcy zdarzenia.

Jak postępować, gdy sprawca przyzna się do winy?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy sprawca sam przyzna się do winy. Czasami zdarza się, że do zarysowania auta dochodzi w naszej obecności. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji sprawca nie może uniknąć odpowiedzialności. Opcje są wówczas dwie – możecie samodzielnie porozumieć się co do wysokości odszkodowania lub skorzystać z fachowej opinii rzeczoznawcy.

Warto od razu sporządzić oświadczenie o szkodzie parkingowej. W oświadczeniu powinny znaleźć się najważniejsze informacje, takie jak data i miejsce zdarzenia, dane osobowe obu stron, dane pojazdów, opis powstałej szkody oraz numer polisy.