Ubezpieczenie AC a kradzież auta

18 lipca 2022

Nawet najlepszy zamek i najsolidniejszy garaż często nie są w stanie w pełni uchronić naszego auta przed kradzieżą. Nic więc dziwnego, że właściciele samochodów coraz częściej zastanawiają się nad tym, w jakim stopniu cennym wsparciem może okazać się w tym kontekście ubezpieczenie AC.

Czy każde ubezpieczenie AC chroni przed kradzieżą?

Szukając polisy ubezpieczeniowej, która wesprze właściciela auta w przypadku kradzieży pojazdu, zwykle zwraca się uwagę przede wszystkim na ubezpieczenie AC. Należy jednak pamiętać o tym, że polisy AC są proponowane w różnych wariantach, a tym samym, nie każde dostępne na rynku rozwiązanie gwarantuje jednakowo skuteczną ochronę. Przy wyborze ubezpieczenia zwykle w pierwszej kolejności analizuje się wysokość składki. Jeśli jednak AC ma chronić przed kradzieżą, warto zmienić ten nawyk i rozpocząć od zwrócenia bacznej uwagi na ogólne warunki ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się zapisy dotyczące nie tylko samej ochrony, ale również jej skali. Warto mieć świadomość tego, że nie każda kradzież jest traktowana przez ubezpieczyciela w ten sam sposób.

Kradzież auta – wyłączenia w AC

Mając świadomość tego, z jak dużymi różnicami możemy mieć do czynienia analizując kolejne polisy, powinniśmy zastanowić się nad tym, od czego uzależniona jest wysokość składki i jakie są najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest to, że na wysokość składki wpływa model samochodu oraz to, w jaki sposób się go parkuje. Trudno dziwić się też ubezpieczalniom, które sprawdzają, jakie zabezpieczenia antykradzieżowe posiada auto.
Warto pamiętać także, że w pewnych okolicznościach ubezpieczyciel nie wypłaci nam nawet złotówki, choć auto zostanie skradzione. Najczęstszym wyłączeniem jest to, które wiąże się z utratą pojazdu jako konsekwencją zaniedbania ze strony jego właściciela. Wielu ubezpieczycieli nie będzie jednak chciało wypłacić odszkodowania także wtedy, gdy nie uruchomi się zabezpieczeń antykradzieżowych, a dojdzie do utraty auta. Wyłączenia warto sprawdzać też planując wyjazd za granicę. Wiele agencji nie odpowiada za kradzieże, do których dochodzi w Ukrainie i Białorusi oraz w Mołdawii.