Ubezpieczenie AC a koszty uzyskania przychodu

14 listopada 2022

Kupowanie samochodu na firmę jest standardowym działaniem wielu przedsiębiorców. Dzięki temu mogą się cieszyć nowym pojazdem za stosunkowo niską cenę, ponieważ koszt leasingu może być wpisany jako działalność gospodarcza. Często jednak pada pytanie, czy również ubezpieczenie AC może być tak samo potraktowane.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Każdy samochód musi posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, które zabezpiecza innych uczestników ruchu przed kosztami powstałymi w wyniku wypadku. Jeśli sprawca takiego ubezpieczenia nie będzie miał wykupionego, całą kwotę naprawy będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni.
AC to natomiast nieobowiązkowe ubezpieczenie, które chroni przede wszystkim samego ubezpieczającego. Jeśli dane auto będzie je miało, koszty napraw w wyniku kolizji, wypadków czy też aktów wandalizmu lub sił natury zostanie opłacony przez firmę ubezpieczeniową.

Czy ubezpieczenie AC można zaliczyć do kosztów firmowych?

Jak więc widać ubezpieczenie AC to naprawdę warta posiadania polisa. Niestety jej olbrzymią wadą jest to, że jest bardzo kosztowna. Przykładowo w sytuacji, gdy ubezpieczenie OC dla danego auta kosztować będzie około 1 tysiąca złotych, to cena AC w tym wypadku może sięgnąć nawet 4 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy wydatek ten może zostać wpisany do kosztów prowadzenia działalności.
Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe, lecz istnieją pewne ograniczenia, a dotyczą one wartości kupionego na firmę pojazdu. Jeśli zakupiony samochód będzie wart mniej niż 150 tysięcy złotych, wtedy do kosztów prowadzania firmy zaliczyć będzie można pełną kwotę Autocasco. Co jednak stanie się w sytuacji, gdy samochód będzie wart np. 160 tysięcy złotych? W tym wypadku również można odliczyć wartość ubezpieczenia AC, lecz jedynie w pewnej części. Stosuje się w tym wypadku specjalne obliczenie, dzięki któremu odliczeniu podlega jedynie ta kwota AC, która dotyczy proporcji zakładanej przez ustawę wartości auta.