Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje ubezpieczeń dostępnych w Polsce

1 maja 2021

Decydując się na zakup samochodu bardzo istotne jest, aby zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. W Polsce mamy dwa rodzaje dostępnych ubezpieczeń komunikacyjnych, do których należą ubezpieczenia OC oraz AC. Więc na które w tym przypadku warto się zdecydować?

Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie warto wybrać?

Przede wszystkim należy wyróżnić wśród ubezpieczeń polisy obowiązkowe dla kierowców oraz takie, które są raczej dobrowolne. Każdy zarejestrowany pojazd, który porusza się po drodze publicznej musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Jest to tak zwane OC, które jest w naszym państwie obowiązkowe. To właśnie z tej polisy zostaną pokryte wydatki w przypadku, gdy przykładowo na drodze zdarzy się wypadek i to my będziemy jego sprawcami. Taka umowa na ubezpieczenie jest zawierana przeważnie na rok.

Z kolei kierowca, który chce uzyskać dodatkowe świadczenia przykładowo w przypadku uszkodzenia pojazdu lub jego awarii, a także kradzieży lub też innych nieprzewidzianych sytuacji, może zdecydować się na ubezpieczenie AC. Jest to tak zwane autocasco, które określane jest także ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. W zależności od umowy podpisanej z ubezpieczycielem oraz zakresu samej polisy, przysługuje nam między innymi naprawa pojazdu w przypadku jego awarii, uszkodzenia lub też nawet możemy ubezpieczyć pojazd od kradzieży. Wspomniane autocasco może okazać się także bardzo pomocne w przypadku, gdy przykładowo mamy awarię pojazdu i niezbędne jest jego odholowanie.

Warto więc pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, z kolei autocasco to polisa, którą można wykupić dodatkowo.

stłuczka