Samochód elektryczny a ubezpieczenie AC

19 września 2022

Samochody z napędem elektrycznym mają wiele zalet, ale nadal nie cieszą się zbyt dużą popularnością, co wynika głównie z wysokiego kosztu zakupu. Na szczęście ceny stają się coraz bardziej przystępne, więc warto się zainteresować ekologicznym autem zasilanym prądem. Pojazdy elektryczne są bezpieczniejsze ze względu na brak ryzyka wybuchu, nie emitują spalin, pracują cicho. Można też liczyć na tanią eksploatację, coraz dłuższy zasięg na jednym ładowaniu. Jako że auta z napędem elektrycznym są bardzo wartościowe, to warto zdecydować się na ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC dla pojazdu elektrycznego

Każdy samochód musi być ubezpieczony. W przypadku aut z napędem elektrycznym najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na rozbudowaną polisę, czyli o szerokim zakresie. Pojawia się jednak pytanie, co dokładnie wpływa na cenę składki ubezpieczenia AC. Pod uwagę brany jest wiek kierowcy. Przy braku doświadczenia trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów najczęściej, firmy ubezpieczeniowe uznają za młodego kierowcę osobę poniżej 26. roku życia. Ubezpieczyciele obawiają się brawurowej jazdy i zwiększonego ryzyka spowodowania wypadku. Z kolei kierowcy z długim stażem mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Oczywiście wiek kierowcy to nie wszystko, istotne jest, jak długo ma on już prawo jazdy.

Firmy ubezpieczeniowe przy obliczanie składki AC biorą pod uwagę historię przebiegu polisy. Jeśli ktoś jeździ bezszkodowo, to może liczyć na niższy koszt autocasco. Warto też wiedzieć, że istotny jest stan cywilny. Mogłoby się wydawać, że nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Ubezpieczyciele mają jednak inne zdanie na ten temat. Zakładają oni, że osoby będące w związku małżeńskim i mające dzieci podróżują bezpieczniej. Z kolei single są bardziej skłonni do szybkiej jazdy, powodują więcej szkód. Nie trzeba kupować pełnego ubezpieczenia AC. Można zdecydować się na pakiet mini, który dotyczy wypłacenia odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody całkowitej. Dopiero standardowa polisa ubezpieczeniowa obejmuje szkody częściowe.