Pożar samochodu a ubezpieczenie AC

4 maja 2022

Przyczyn zniszczenia samochodu może być wiele. Jedną z nich jest pożar. Pojazd może zostać całkowicie strawiony przez płomienie. Czasem wynika to z jego awarii, ale nie zawsze wady fabryczne lub usterki techniczne są źródłem problemu. Zdarzają się również celowe podpalenia. Pojawia się jednak pytanie, czy można liczyć na uzyskanie odszkodowania w ramach ubezpieczenia. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką ma się wykupioną polisę i co było pierwotną przyczyną pożaru samochodu.

Spalony samochód i co dalej?

Jeśli ktoś nie chce być bardzo stratny w przypadku utraty pojazdu na skutek jego spłonięcia, to powinien zdecydować się na ubezpieczenie AC. Podstawowa, obowiązkowa polisa OC niestety nie wystarczy do otrzymania odszkodowania. Nie ma nawet znaczenia to, czy do wybuchu pożaru doszło na skutek samozapłonu, czy było to wynikiem podpalenia. Inaczej wygląda to jednak w przypadku wykupionego ubezpieczenia AC. W zależności od zapisów widniejących w podpisanej polisie, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do wypłacenia odszkodowania na wskazanych zasadach. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na ubezpieczenie all risk, które zapewnia ochronę od wszystkich ryzyk. Im szerszy jest zakres ochrony, tym lepiej. Trzeba dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami, bo niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do wypłacenia odszkodowania wyłącznie w przypadku całkowitego zniszczenia auta.

Uważać należy również na różne wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, które niestety nierzadko pojawiają się w umowie. Nie można liczyć na wypłacenie odszkodowania z AC za pożar w samochodzie w przypadku braku ważnych badań technicznych. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności także w sytuacji, w której uzna, że powstała szkoda wynika z zaniedbania kierowcy. Nieprawidłowy montaż lub niewłaściwa eksploatacja instalacji gazowej to kolejne podstawy do niewypłacenia odszkodowania za pożar w aucie. Warto też wiedzieć, że jeśli do spłonięcia pojazdu doszło na skutek przeniesienia się płomieni z auta stojącego obok, przykładowo na parkingu, to możliwe staje się ubieganie o wypłacenie odszkodowania z OC jego właściciela.