Polisy komunikacyjne w Polsce. Przepisy

26 września 2018

bmw

W naszym kraju nie ma możliwości niewykupienia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, a przy tym jeżdżenia posiadanym formalnie autem zgodnie z prawem. W Polsce, tak jak i na terenie całej Unii Europejskiej, OC a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest podstawą, której nie unikniemy.

Zacznijmy od tego, że ci, którym przez myśl przechodzi opcja ewentualnego migania się od obligatoryjnego ubezpieczenia, powinni mieć świadomość, iż za nieposiadanie polisy płaci się i to wysokie kary. W tym przypadku warto więc składki uiszczać. Wymóg ten regulowany jest poprzez ustawę obowiązującą od dnia 22 maja 2003 roku, a więc ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, PBUK oraz UFG.

Warto wiedzieć również, że ubezpieczenie auta jest wymagane nawet w sytuacji z auta na co dzień w ogóle nie korzystamy. Ponadto nie ma znaczenia fakt, czy nasz samochód wywieźliśmy z salonu, czy też to model używany. Polisa jest obowiązkiem, od jakiego nie da się wymigać, a w przypadku przyznanej kary, niestety nie ma opcji jej zmniejszenia, czy tym bardziej całkowitego jej uniknięcia.