Od czego zależą zniżki OC?

23 marca 2021

Jeśli interesuje nas ubezpieczenie na samochód, często możemy spotkać się z informacją, że dany ubezpieczyciel oferuje zniżkę na podstawowe ubezpieczenie OC. To jak duża jest to zniżka, zależy zazwyczaj od aktualnej polityki danego ubezpieczyciela. Od czego jeszcze mogą zależeć zniżki?

Co ma wpływ na zniżki OC?

Na wysokość zniżki będzie miała przede wszystkim historia ubezpieczeniowa, jednak w tej kwestii należy pamiętać o tym, że każdy ubezpieczyciel ma swoje własne rozwiązania. W Polsce nie istnieją bowiem regulacje prawne, które jednoznacznie określałyby, na jakich zasadach zniżki powinny być wyliczane. Nie ma również przepisów regulujących zasady przenoszenia zniżek w sytuacji, gdy zmienia się ubezpieczyciel.

Oczywiście im dłuższy jest okres naszej bezwypadkowej jazdy, tym finalnie nasza składka na ubezpieczenie samochodu będzie coraz niższa. Zazwyczaj są one bowiem przyznawane w sposób proporcjonalny za każdy miniony rok, w którym ubezpieczyciel nie musiał likwidować szkody pokrywanej z naszego OC. Co jednak ważne zasada ta działa również w drugą stronę. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku, niestety tracimy część zniżek.

Najwyższe zniżki dostaną ci kierowcy, którzy przez kilka lat nie uczestniczyli w kolizji. Jednak nie ma jednoznacznego okresu, jaki jest wymagany do uzyskania maksymalnych ich wysokości. Każdy ubezpieczyciel sam reguluje tę kwestię. Najczęściej zniżka w wysokości 60% jest przyznawana osobom, które nie spowodował kolizji lub wypadku przez okres minimum 6 lat.

ubezpieczenie samochodu