Kradzież części pojazdu a ubezpieczenie AC

4 maja 2022

Kradzież samochodu to duży cios dla jego właściciela, czasem dotyczy ona tylko części pojazdu. Ryzyko utraty mienia zwiększa się w przypadku samochodu niegarażowanego, który nie został odpowiednio zabezpieczony. Jeśli kradzież auta lub jego części nie ma być aż tak bardzo dotkliwa, to warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Podstawowa polisa OC niestety nie pomoże w przypadku kradzieży. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie autocasco kradzieżowe. W ten sposób możliwe staje się uzyskanie wysokiego odszkodowania, na czym zależy przecież każdemu poszkodowanemu.

Pełne odszkodowanie po kradzieży dzięki ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie AC od kradzieży to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają wartościowe auto i boją się jego utraty. Zgodnie ze statystykami kradzieże aut i ich części zdarzają się coraz rzadziej, co wynika głównie z licznych zabezpieczeń typu monitoring, system alarmowy, garażowanie. Lepiej jednak odpowiednio się przygotować w razie kradzieży mienia. Należy zawsze dokładnie czytać, co obejmuje polisa ubezpieczeniowa. Na wysokość ubezpieczenia AC od kradzieży wpływa przede wszystkim wartość pojazdu, jego marka, miejsce parkingowe, zastosowane zabezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także historię ubezpieczeniową właściciela.

Jeśli dojdzie do kradzieży samochodu lub jego części, to w pierwszej kolejności należy zgłosić to na policję, aby uzyskać pisemne potwierdzenie. Będzie to niezbędny dokument przy zgłaszaniu szkody ubezpieczycielowi. W większości przypadków można liczyć na wypłatę odszkodowania w ciągu 30 dni roboczych. W przypadku aut fabrycznie nowych można liczyć na otrzymanie kwoty stanowiącej równowartość podaną na fakturze zakupu pojazdu. Jeśli zostanie skradzione auto używane, to odszkodowanie oblicza się zgodnie z wartością rynkową pojazdu w dniu jego kradzieży. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że jeśli do utraty samochodu dojdzie na skutek zaniedbania właściciela, to niestety nie otrzyma on żadnej rekompensaty finansowej. Przykładem będzie pozostawienie kluczyków w stacyjce lub opuszczonej szyby w oknie.