Kiedy nie warto naprawiać samochodu z ubezpieczenia AC?

8 czerwca 2022

Opłacanie ubezpieczenia AC sprawia, że można uchronić się przed ponoszeniem wysokich kosztów związanych z naprawą samochodu z własnej kieszeni. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie zawsze będzie to korzystne rozwiązanie. Naprawa uszkodzonego pojazdu z autocasco opłaca się przy bardzo wysokiej wartości szkody, braku ustalenia sprawcy zdarzenia czy dla samochodu wykorzystywanego do celów zarobkowych. Warto znać sytuacje, które skłaniają do rezygnacji z naprawy szkody z własnego ubezpieczenia AC.

Kiedy lepiej nie korzystać z wykupionego ubezpieczenia AC w celu naprawy samochodu?

Jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu i jego właściciel zna sprawcę powstałej szkody, to można liczyć na przyznanie się do winy. Wszystko uda się sprawnie załatwić, jeśli sprawca pozostawi swoje dane ubezpieczeniowe. Wystarczy zgłosić szkodę i oczekiwać na podstawienie auta zastępczego. Uszkodzone auto trafi do warsztatu i na koszt sprawcy zostanie naprawione. W takiej sytuacji nie ma sensu serwisować samochodu ze swojego własnego ubezpieczenia AC. Jeśli wartość powstałej szkody jest niewysoka, to bardziej opłacalne będzie naprawienie drobnych szkód we własnym zakresie. Pozwoli to uchronić się przed podwyżką składki za ubezpieczenie AC. Nie zaleca się naprawiać pojazdu w ramach AC, jeśli ma się już na swoim koncie wiele szkód. Należy mieć na uwadze to, że każda kolejna zwiększa całkowity koszt dodatkowej polisy.

Koniec okresu rozliczeniowego z firmą ubezpieczeniową nie będzie dobrym momentem na naprawę samochodu z własnego AC. Dotyczy to klientów biznesowych. Wypłata odszkodowania zostanie zaliczona do przychodów, co z kolei wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Jeśli ktoś decyduje się na ubezpieczenie AC w ograniczonym zakresie, czyli tylko od kradzieży, to zwykle niezbyt opłacalnym rozwiązaniem będzie dokonanie naprawy pojazdu z autocasco Trzeba dokładnie przeczytać wszystkie zapisy widniejące w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Nierzadko znajdują się tam rozmaite klauzule i wyłączenia, amortyzację, udział własny w szkodzie itd. Przy okrojonym ubezpieczeniu zwykle lepiej będzie zająć się naprawą auta we własnym zakresie.