Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

19 września 2022

Na cenę ubezpieczenia AC wpływa przede wszystkim jego zakres. Należy dokładnie sprawdzić, jakie elementy składają się na polisę. Niektórzy kierują się głównie ceną, ale to nie ona powinna być najważniejszym wyznacznikiem. Czasem lepiej zapłacić więcej, aby móc liczyć na kompleksową pomoc w razie wystąpienia problemów z autem. W przypadku ubezpieczenia AC istotne są także udział własny, sposób likwidacji szkody, amortyzacja części. Jak widać, jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy wyborze autocasco.

Jakie będzie najlepsze ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC występuje w wielu wariantach do wyboru. Można zdecydować się na mniej rozbudowaną polisę w postaci minicasco, jego zakres obejmuje między innymi odszkodowanie w wyniku kradzieży samochodu lub jego zniszczenia na skutek działania sił natury. Jeśli ktoś dokonał aktu wandalizmu na samochodzie lub doszło do zderzenia z dzikim zwierzęciem, to również można liczyć na pokrycie kosztów naprawy przez ubezpieczyciela. Minicasco jest tańszym rozwiązaniem, alternatywą dla standardowego ubezpieczenia. Zawsze można liczyć na szerszy zakres ochrony niż przy zwykłej polisie OC. Jeśli ktoś chce być w pełni chroniony od wszystkich ryzyk, to powinien zdecydować się na AC all risk. Do uszkodzenia i zniszczenia samochodu może dojść w wyniku nietypowych sytuacji. Nie będzie trzeba martwić się konsekwencjami, mając rozbudowaną wersję polisy ubezpieczeniowej.

Przy wyborze ubezpieczenia AC nie należy mieć na uwadze wyłącznie zakresu ochrony, istotny jest także sposób naprawy pojazdu. Jeśli auto ma sporą wartość, jest nowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydować się na ASO, czyli naprawę powstałych szkód w autoryzowanej stacji obsługi. Z kolei przy tańszym pojeździe wystarczy likwidacja szkody w warsztacie partnerskim lub w oparciu o sporządzenie kosztorysu. Na uwadze należy mieć, jaki rodzaj części zostanie użyty do naprawy. Istotny jest także udział własny w odszkodowaniu, wartość może być kwotowa lub procentowa. Znaczenie ma również franszyza integralna, dotyczy minimalnej wartości powstałej szkody, do której możliwe staje się ubieganie odszkodowania.