Jak uzyskać tańsze ubezpieczenie OC?

12 listopada 2021

Każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, ale obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, co pozwala na znalezienie najkorzystniejszej oferty. W gorszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy niestety muszą płacić wyższe stawki, dlatego warto znać skuteczne sposoby na ich obniżenie.

Co wpływa na składkę ubezpieczenia OC?

Na składkę polisy OC wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest wiek właściciela auta. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi stawkami ze względu na brak doświadczenia, skłonność do brawurowej jazdy, czyli większe ryzyko wypadku. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych mianem młodego kierowcy określa się nawet osoby do 26 roku życia. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na rok uzyskania prawa jazdy przez kierowcę. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania właściciela auta. W praktyce wygląda to tak, że mieszkańcy dużych miast muszą płacić wyższe składki za OC, co wynika ze zwiększonego ryzyka wystąpienia szkody. Z kolei osoby zamieszkujące tereny wiejskie mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie OC. Na składkę polisy wpływa również ilość szkód spowodowanych w ostatnich latach przez kierowcę. Zasada jest taka, że doświadczeni kierowcy ponoszą mniejsze koszty pod warunkiem, że wypracowane przez nich lata były bezszkodowe.

Wraz ze wzrostem liczby szkód rośnie składka ubezpieczenia. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego liczy się nawet stan cywilny podczas przygotowywania oferty, korzystniejszą otrzymają osoby będące w związku małżeńskim. Liczba dzieci także wpływa na całkowity koszt ubezpieczenia, przy ich większej liczbie często można liczyć na zniżki. Na wysokość składki polisy OC wpływa również marka i model ubezpieczonego samochodu. Warto wobec tego przemyśleć swój zakup, bo przykładowo na kierowców BMW nakłada się zdecydowanie wyższe kwoty. Kolejną kwestią jest pojemność silnika. Wybranie auta o dużym przebiegu wiąże się z większymi kosztami. Firma ubezpieczeniowa sprawdza też rodzaj paliwa, które zasila pojazd. Najtańsze są obecnie samochody elektryczne, a najdroższe pojazdy na benzynę i gaz. Bardzo duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC mają wypracowane zniżki. Są one nagrodą za uważną jazdę i brak szkód.