Ile kosztuje najtańsze autocasco?

26 stycznia 2023

Jednym z obowiązków każdego kierowcy jest ubezpieczenie swojego samochodu. Oprócz standardowego ubezpieczenia OC bardzo często wykupowane jest także dodatkowe AC. Czym ono jest i ile kosztuje?

Czym jest ubezpieczenie AC?

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela polisy w sytuacji, gdy jego auto zostanie zniszczone, uszkodzone lub też skradzione. Firma ubezpieczeniowa, w której wykupiona zostanie taka polisa, gwarantuje wypłatę odszkodowania w chwili wystąpienia powyższych zdarzeń. Rzecz jasna wysokość wypłaty uzależniona jest od konkretnego samochodu, zakresu strat, a także wartości ubezpieczenia.

Co wpływa na stawkę ubezpieczenia AC?

Jak można się zatem łatwo domyślić, nie ma jednej, uniwersalnej stawki za AC, która stosowana jest dla każdego kierowcy. Uzależniona jest ona od szeregu różnych czynników. Jakich konkretnie?
Zdecydowanie najważniejsze jest oczywiście to, jakie auto będzie się ubezpieczało. Inna stawka będzie obowiązywała na tanie auto rodzinne, a inna na luksusowy sportowy wóz. Oprócz tego istotne jest także to, kto będzie autem jeździł. Stawka ubezpieczenia rośnie wraz z większym ryzykiem związanym z prowadzeniem przez danego kierowcę. Przykładowo młodzi kawalerowie zwykle płacą o wiele wyższe stawki ubezpieczenia.
Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że duży wpływ na cenę takiego ubezpieczenia ma jego zakres. W zależności od tego, jakie warunki znajdę się w polisie i w ramach jakich zdarzeń należna będzie wypłata odszkodowania, stawka może rosnąć lub spadać.

Ile trzeba zapłacić za AC?

Jak więc widać lista zmiennych, które wpływają na to, ile będzie kosztowało ubezpieczenie AC, jest naprawdę bardzo duża. Warto się więc teraz dowiedzieć, ile tak mniej więcej może ono kosztować.
W przypadku statecznego mężczyzny w średnim wieku, który jeździ rodzinnym pojazdem, ubezpieczenie AC to wydatek najczęściej w granicach 700-900 złotych. Jeśli jednak kupować je będzie młody człowiek jeżdżący szybkim sportowym autem, to stawka ta może bez trudu przekroczyć nawet 2 tysiące złotych.