Dlaczego OC dla młodych jest drogie?

3 października 2017

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jakie jest kosztownym wydatkiem zwłaszcza z perspektywy osoby młodej, która ledwo co otrzymała swoje prawo jazdy i nie ma jeszcze wypracowanego długiego stażu jeżdżenia. Powody przez które OC dla świeżo upieczonych kierowców jest wyższe cenowo niż dla doświadczonych zmotoryzowanych są jasne – towarzystwa ubezpieczeniowe chcą chronić swoje interesy.

O wiele bardziej prawdopodobne okazuje się, iż wypadek drogowy spowoduje osoba niemająca jeszcze zbyt dużej wprawy w prowadzeniu pojazdu niż ktoś, kto jeździ od lat. Dlatego też, składki na OC dla młodszych kierowców są droższe niż dla starych wyjadaczy. W kwestii określenia, kim jest młody kierowca warto natomiast wspomnieć o silnych zróżnicowaniach w zależności od tego, o jakim zakładzie ubezpieczeniowym mówimy. Bardzo często pułapem wiekowym od którego zaczynają się niższe stawki za OC jest przekroczony wiek dwudziestu sześciu lat. Poniżej niego, sumy składkowe są większe.

Są jednakże pewne sposoby na to, aby ominąć rygorystyczne wymogi wyższych składek dla młodych zmotoryzowanych. Jednym z często stosowanych trików jest włączenie w posiadanie auta innej osoby. Jeżeli współwłaścicielem uczynimy człowieka doświadczonego w jeździe, dysponującego prawem jazdy przez dłuższy czas, wtedy składki będą niższe, bowiem z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego zmniejsza się ryzyko ewentualnego wypadku. Jeszcze inna metoda to gruntowna selekcja i wybór najbardziej odpowiedniego świadczenia. Generalnie warto umówić się na spotkanie z profesjonalistą – agentem ubezpieczeniowym, który przygotuje kilka ofert polis najbardziej dla Ciebie korzystnych. Propozycje te dostosowane będą indywidualnie do potrzeb i preferencji głównego zainteresowanego.