Czym są ubezpieczenia OC i AC

10 lutego 2017

Czym są ubezpieczenia OC i ACUbezpieczenia OC i AC są niezbędne do bezpiecznej i bezstresowej jazdy samochodem. Nawet jeśli nie posiadamy samochodu, z pewnością nie raz natknęliśmy się na reklamy firm ubezpieczeniowych, ale także na informacje o rodzajach ubezpieczeń, o wzroście cen czy atrakcyjnych promocjach. Kiedy więc myślimy o kupnie samochodu, to automatycznie zaczynamy zastanawiać się nad tym, jakie ubezpieczenie będzie dla nas idealne. I ile to ubezpieczenie będzie nas kosztować.

Ubezpieczenie Autocasco (w skrócie AC) pozwala nam naprawić auto, które ucierpiało wskutek wydarzeń losowych – złych warunków atmosferycznych, wypadku. Jeżeli ktoś ukradł nam samochód, to także dzięki ubezpieczeniu AC odzyskamy pieniądze. Autocasco chroni nas w sytuacjach, które nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć.

Ubezpieczenie OC w przeciwieństwie do AC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, pokrywa ono koszty wypadku – dzięki niemu osoba poszkodowana otrzymuje rekompensatę, a my nie jesteśmy obciążani kosztami naprawy jej samochodu. Ubezpieczenie OC wykupuje się na dwanaście miesięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC

Ile płacicie za OC samochodu? Najważniejsze jest porównywanie – dzięki niemu można oszczędzić nawet pięćset złotych! Kwota OC zależy od wieku właściciela, doświadczenia, zniżek za bezszkodową jazdę. To, ile kosztuje OC, zależy też od modelu samochodu, jego przebiegu, pojemności silnika. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie w dużym mieście.

Podobnie wygląda sprawa z Autocasco – kosztuje ono mniej dla mieszkańców mniejszych miejscowości , dla doświadczonych kierowców, którzy wcześniej nie powodowali wypadków. Zniżki OC i AC zwykle dotyczą kierowców, którzy prowadzą bezpiecznie, sprawnie i wiele lat spędzili za kółkiem, jednak możemy też liczyć na zniżkę przy wybraniu kilku polis czy płatności kartą kredytową.

Młodzi kierowcy niestety muszą się liczyć z wysokimi kosztami za ubezpieczenia OC i AC, na szczęście zwykle swobodnie poruszają się po sieci, dzięki czemu szybko mogą porównać ceny, sprawdzić, gdzie OC i AC kosztuje najmniej. Mogą też dowiedzieć się więcej o zniżkach i o warunkach ubezpieczenia samochodu.