Czy warto wykupić ubezpieczenie AC na motocykl?

18 lipca 2022

Osoby poruszające się po polskich drogach motocyklami coraz poważniej zastanawiają się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. Polisa ta jest reklamowana przecież jako cenne wsparcie zarówno podczas kolejnych napraw, jak i iw wypadku kradzieży. Warto więc zastanowić się nad tym, jaka jest jej specyfika, a przede wszystkim – czy ubezpieczenie AC na motocykl jest w ogóle opłacalne.

Ubezpieczenie motocykla i jego specyfika

Polisa AC na motocykl nie jest tak popularna, jak AC samochodowe. Nie wszyscy motocykliści są nią zainteresowani, a i nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma ją w swojej ofercie. Wiele podmiotów nadal uważa korzystanie z motocykli za dość ryzykowne. Owocuje to nie tylko mniejszą liczbą ofert, ale i ich niezbyt szerokim wachlarzem propozycji. Na szczęście, sytuacja powoli się zmienia. W zależności od tego, z jaką ubezpieczalnią chce się współpracować, ubezpieczenie AC może zapewniać ochronę w przypadku:
• naprawy motocykla jako konsekwencji kolizji lub wypadku,
• kradzieży motocykla,
• uszkodzenia, do którego może dojść na skutek niesprzyjających warunków pogodowych.
Oczywiście, nie każda polisa dostępna w sprzedaży jest nam w stanie zagwarantować tak szeroki zakres ochrony. Systematycznie rośnie jednak liczba motocyklistów, którzy są skłonni rozszerzyć ogólne warunki ubezpieczenia nawet pomimo konieczności płacenia w takim wypadku większej składki. Uszkodzić motocykl jest łatwiej niż doprowadzić do awarii samochodu, a każda naprawa generuje spore koszty.

Wysokość składki w przypadku ubezpieczenia AC na motocykl

Analizując argumenty przemawiające za zainwestowaniem w ubezpieczenie AC na motocykl, zwykle porusza się także zagadnienie związane z ceną polisy. Warto więc pamiętać, że wpływa na nią wiele czynników. Polisa z pewnością będzie najkorzystniejsza finansowo wtedy, gdy wykupi ją osoba dysponująca nowym motocyklem i dobrą dotychczasową historią ubezpieczeniową. Na niższą składkę mogą też liczyć motocykliści z dużym stażem. Może okazać się też, że wysokość składki zmniejszy zakup dodatkowego wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo motocyklisty na drodze.