Czy samochód firmowy musi mieć ubezpieczenie AC?

19 maja 2023

Wiele osób zastanawia się, czy auto firmowe musi mieć wykupione ubezpieczenie AC. Należy wyjaśnić, że przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku ubezpieczania pojazdów firmowych w tym zakresie. W zasadzie od ostrożności pracownika będzie zależało, czy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za zniszczony samochód, który tej ochrony nie posiada.

Czy warto kupić ubezpieczenie AC?

Można przypuszczać, że wykupienie AC firmowego pojazdu zagwarantuje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również większą swobodę jazdy. Nie da się ukryć, że wiele firm z własną flotą, decyduje się na tego typu ubezpieczenie dobrowolnie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że auta zakupione w ramach leasingu mogą stanowić wyjątek. Nie wszyscy mają świadomość, że ta forma umowy stosunkowo często narzuca obowiązek wykupienia AC do pojazdu firmowego.

Zalety autocasco dla firmy

Tylko polisa OC jest obowiązkowa, ale być może warto wykupić AC, ponieważ firma może na tym sporo zyskać. Wtedy wszystkie pojazdy w firmie będą miały znacznie szerszy zakres ochrony, a pracownicy, którzy użytkują samochody będą mogli się czuć bezpieczniej podczas jazdy. W ten sposób można też skutecznie zapobiec wysokim kosztom, które dotyczą napraw samochodów po stłuczkach. Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie AC chroni samochód od takich zdarzeń, jak zniszczenie, uszkodzenie lub kradzież. Oznacza to, że będzie można uzyskać pomoc w sytuacji, gdy do uszkodzenia pojazdu dojdzie z winy kierującego, osób trzecich lub sił przyrody. Pieniądze, które uzyskasz dzięki tej polisie, będziesz mógł przeznaczyć na naprawę auta i to bez ponoszenia większych kosztów. Warto wspomnieć, że jeśli dojdzie do szkody całkowitej pojazdu firmowego, to będzie można otrzymać pieniądze na zakup nowego auta. Planując zakup polisy AC samochodu na firmę, trzeba pamiętać, że jeśli możliwe będzie przypisanie do niej stałego użytkownika, to cała procedura będzie dokładnie taka sama, jak przy ubezpieczaniu samochodu prywatnego. Na podstawie informacji o pojeździe i kierowcy wyliczana będzie składka za ochronę autocasco.