Ubezpieczenie AC samochodu a wojna

21 marca 2022

Trudno o to, aby w obliczu wojny kogoś interesowało to, czy jego samochód jest ubezpieczony. W obliczu zagrożenia najważniejsze staje się zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim. Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe działa na nieco innych zasadach. Pora zastanowić się nad tym, czy osoby mające ubezpieczenie AC mogą liczyć na jego obowiązywanie w czasie konfliktów zbrojnych.

Ubezpieczenie AC w obliczu wojny – co warto wiedzieć?

Po zarejestrowaniu samochodu konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Wiele osób decyduje się na rozszerzenie podstawowej ochrony, czyli na zakup obowiązkowej polisy AC. Wiąże się to z wieloma udogodnieniami i korzyściami. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nawet najdroższe i najlepsze ubezpieczenie AC może być bezużyteczne w czasie konfliktów zbrojnych. W przypadku zwykłej polisy nie trzeba nawet zastanawiać się nad jej zakresem na wypadek wojny, bo ubezpieczenie OC jej nie dotyczy. Nieco inaczej wygląda to już przy ubezpieczeniu autocasco, które służy ochronie majątku kierowcy. Zgodnie z przyjętymi przepisami kodeksu cywilnego nie nakłada się na towarzystwa ubezpieczeniowe zakazu wyłączenia odpowiedzialności na wypadek wojny. Oznacza to, że decyzja w tej kwestii należy do ubezpieczyciela.

Jako że firma ubezpieczeniowa dba przede wszystkim o swój własny interes, to bardzo często wyłącza ochronę w obliczu działań militarnych. Nie można jednak niczego zrobić w tym zakresie, bo ma ona do tego prawo. Ustanie ubezpieczenia AC może nastąpić już nawet po ogłoszeniu stanu wojennego w kraju czy dokonania aktu terroru. Polisa AC często przestaje obowiązywać także w przypadku zamieszek, strajków i rozmaitych rozruchów. Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym zawsze trzeba dokładnie przeczytać wszystkie zapisy dotyczące sposobu działania autocasco w różnych sytuacjach. Ma to ogromne znaczenie, bo wpływa na to, czy złożone przez kierowcę roszczenia zostaną odrzucone. Oczywiście wielu ubezpieczycieli stosuje mało precyzyjne sformułowania, z których trudno jednoznacznie wywnioskować, w jakich konkretnie przypadkach ubezpieczenie zapewnia ochronę.